A házi pálinkafőzés rejtelmei
Szereted a különleges pálinkákat? Szívesen kísérletezel új ízekkel? Ajánljuk minőségi pálinkafőzőinket és bevezetünk a pálinkafőzés rejtelmeibe.
Mi is az a pálinka?
Pálinkának csak és kizárólag magyar gyümölcsből és szőlő törkölyéből készített, 100%-os gyümölcstartalmú, minimum kétszeres lepárlású, legalább 37,5%-os alkoholfokkal rendelkező, finomszeszt és aromát nem tartalmazó szeszes ital nevezhető.
Az EU jogszabályainak megfelelően csak Magyarországon, illetve 4 osztrák tartományban készíthetnek Pálinka nevű italt. A pálinka Hungaricum.
A pálinkafőzés alapjai
Előkészítés, gyümölcsválogatás
- Válasszunk mindig kellően érett, egészséges, illatban gazdag gyümölcsöt, amely inkább legyen túlérett, mint éretlen.
- Az előkészítés során figyeljünk arra, hogy a cefréhez szánt gyümölcs között ne legyen rothadt.
- Ha hulló gyümölcsöt szedünk, mindig mossuk meg, távolítsunk el minden talaj és egyéb szennyeződést, mivel ezzel olyan baktériumok, gombák kerülhetnek a cefrébe, amelyek az erjedés folyamatát lassíthatják, illetve a minőséget erősen ronthatják.
- A csonthéjasokat (szilva, barack, cseresznye) magozzuk ki, hogy a magban lévő ciántartalom ne kerüljön a cefrébe, mert keserűvé teheti a pálinkát.
- Magozás után aprítsuk, az almatermésűeket (alma, körte, birs) pedig mindig daráljuk is le, hogy a cefre megfelelően pépes legyen, így az erjedés könnyen beindul, és egyenletesen megy végbe.
Erjesztés, a cefre tárolása
Az erjesztő edényünk, hordónk, a lehetőségeink szerint legjobb, ha fából készül, de lehet műanyag is. Élelmiszer tárolására is alkalmas, fedéllel rendelkező műanyaghordót használjunk, így a cefre illata nem változik meg. Az egészséges erjedés mindig anaerob, azaz levegőtől, oxigéntől elzártan megy végbe. Ezért kell a hordót mindig lefedve tartani!
Cukrot soha ne tegyünk a cefrébe! Az igazi pálinka alkoholtartalma kizárólag a gyümölcs cukortartalmából képződhet!
Elő-, fő- és utóerjedés
Minden erjedési folyamatnak három egymást követő jól elkülöníthető szakasza van: elő-, fő- és utóerjedés.
- Az előerjedéskor megindul az élesztők szaporodása, szén-dioxid termelés, de még nem észlelhető, mert elnyelődik.
- A fő (vagy zajos) erjedés során intenzív az élesztők szaporodása és a gáztermelődés, ami buborék formájában távozik, jól megmozgatva a cefrét, ami érezhetően felmelegszik.
- Utóerjedéskor lassul az élesztők működése, csökken a gázfejlődés és cukortartalom, majd megszűnik a szén-dioxid termelés.
Miután az esetek igen nagy hányadában az erjedést követően nem főzzük le azonnal a pálinkát, a cefrét tárolnunk kell. A tárolás során, legyenek a tárolóedények színültig tele, és lezárva. Hagyjuk továbbra is hűvös naptól elzárt helyen, és ne nyissuk a lepárlásig.
Ha hosszabb ideig tároljuk a cefrét érdemes citromsav vagy almasav megfelelő mennyiségű hozzáadásával (savas kezelés) a cefre PH-értékét 3-3,2 értékre beállítani, megakadályozva ezzel a káros mikroorganizmusok szaporodását.
Lepárlás
A lepárlás nem más, mint az erjedés során keletkezett alkohol és gyümölcs aromák kivonása a cefrénkből.
A pálinkafőző berendezésünk főzőüstjébe rakott cefrét folyamatosan melegítjük, és miután elérjük azt a hőmérsékletet, amin az alkohol már forr (kb. 78°C), de a víz még csak párolog, az alkohol lepárlódik.
Természetesen a forralás során olyan folyadékot kapunk, amiben először az alkohol mennyiség a döntő és kevés a víz, később, ahogy csökken a cefre alkoholtartalma, a víz lesz egyre több.
A kisüsti pálinkafőzés során a cefrét kétszer pároljuk le.
Először kinyerjük az összes alkoholt, majd növeljük az alkohol koncentrációt, szétválasztva a párlatrészeket, hogy kellő íz-, és aroma tartalmú pálinkát nyerjünk.
Mindkét lepárlás során elgőzölögtetjük a cefrét, amit hűtéssel cseppfolyósítunk, kondenzálunk.
Csak olyan pálinkafőző berendezést használjunk, melyek az európai és magyarországi hatóságoknál engedélyezettek, forgalomba hozhatók.
Az üst, a kúp, a páracsövek anyaga mindig rézből legyen, mert a réz semleges fém, nem befolyásolja a pálinka íz- és zamatvilágát.
Akkora berendezést vásároljunk, amelyik a méretében illeszkedik mennyiségi igényeinkhez.
Szükséges még egy hitelesített alkoholfok-mérő is.
A pálinka tárolása, nemesítése, érlelése
A pálinkát legalább három hónapig pihentetni kell, lehetőleg sötét helyiségben, szobahőmérsékleten, üvegballonban.
A tárolóedényt ne öntsük tele, és a dugót is csak lazán tegyük bele.
A pálinka ilyen körülmények között „kisimul”, az íz világa harmonikussá válik. Csak ezt követően palackozzuk.
A pálinkát érlelhetjük is, mégpedig fahordóban, vagy inkább hordócskában.
Az érlelt pálinkát egyrészt a hordótól nyert színe jellemzi, másrészt azok a többlet aromák, ízek melyeket a hordótól kap, valamint amelyek az érlelés során keletkeznek: virágillat, a kellemesen lágy, fűszeres háttér és az édeskés gyümölcsösség.
Pálinkánkból készíthetünk még ágyas pálinkát is.
Ekkor a pálinkát ún. „gyümölcságyra” – ez lehet friss vagy aszalt gyümölcs – öntjük, minimum 1, de inkább 3 hónapig érleljük úgy, hogy hetente egyszer-kétszer megkeverjük.
Eközben a gyümölcs szín-, és íz anyagai kioldódnak, s ettől megváltozik a pálinka színe és aromája is.
Pálinka kínálás, fogyasztás
A pálinkát kínáljuk és fogyasszuk mindig talpas és alul öblös, felül szűkülő, un. tulipán pohárból. A 9 cl-es poharakba kb. 2 cl-t illik tölteni. A pálinkát általában 16-18°C-on kínálják, ugyanis ha túl hideg, akkor elveszíti a gyümölcs zamatát, illatát.
Igyuk mindig kortyolgatva, hogy minél tovább élvezzük ízeit.
Minőségi pálinkafőzők
A kiváló minőségű, Agromex pálinkafőző gépek Szlovéniában készülnek, ahol 1908 óta gyártják őket. Különleges és hagyományos pálinkák készítéséhez egyaránt használhatók. Az Agromex pálinkafőzők a prémium minőséget képviselik.
Minden párlattal érintkező elemük tiszta vörösrézből készül, a vörösréz pedig katalizálja a forrás hőmérsékletén végbemenő kémiai változásokat, mely a pálinka íz- és zamatvilágának kialakítása szempontjából jelentős. A párlatba kerülő rézionok a pihentetés és érlelés során az oxidációs folyamatokat aktiválják. Az eredmény: érezhetően kellemesebb ízű- és zamatú ital.
A készülékek rendelkeznek élelmiszeripari minősítéssel, CE jelöléssel, és megfelelnek az élelmiszerekkel érintkező anyagokról és termékekről szóló európai uniós irányelveknek is.
Belevágsz a saját pálink készítésébe? Meglepnéd édesapád, nagyapád vagy barátod egy különleges ajándékkal?
- Ajánjuk minőségi tradicionálois duplafalú Agromex pálinkafőző berendezéseinket:
Pálinkafőző hűtő és más kiegészítők
Az Agromex pálinkafőző külön is megvásárolhatók elemei:
Egyéb fontos kiegészítők:
Egyéb eszközök és hatásfokozó szerek pálinkafőzéshez
A termékek megtalálhatók üzleteinkben és országos házhoz szállítással megrendelhetők webshopunkban is.
Hasznos volt és tetszett a cikkünk? Figyelmedbe ajánljuk további blogtartalmainkat is.
Amennyiben szívesen ajánlanád ismerőseidnek, köszönjük, ha megosztod.