Hőálló festék radiátor, konvektor, kályha felújításhoz
Még a fűtési szezon előtt érdemes felújítani a régi, megsárgult radiátort, lepattogott festékű konvektort. Házilag is kivitelezhető, segítünk a fűtőtest, kályhaajtó újjávarázsolásában!
Radiátor-, konvektor- és kályhafestés
Bírnia kell a hőt!
Egyszerű fém felület festésének tűnik, de mégis más, amikor radiátort, konvektort vagy nagyobb hő hatásának kitett fém felületet (radiátorcső, hőtakaró lemez) szeretnénk festeni. Miért? Nem a festési műveletben különbözik, hanem a megfelelő hőálló festékanyag kiválasztásában.
Olyan hőálló festékre van szükségünk
- ami egyrészt megfelelő pigmenteket tartalmaz, amit nem éget ki a magas hőmérséklet
- valamint kellően rugalmas ahhoz, hogy kibírja az akár 60°C-os hőingadozást, akár rövid időn belül is.
Ezek a radiátorzománcok, konvektorfestékek. Használatukkal megakadályozható a felület besárgulása vagy a festékréteg leválása.
Mi a különbség a normál és a radiátorzománc között?
A vízfűtéses radiátorok, konvektorok, radiátorcsövek felületi hőmérséklete (a fűtési időszak alatt) ideális körülmények között 60-80°C körül mozog. Ez a magas hőmérséklet a hagyományos zománcfesték kémiai szerkezetének nem tesz túl jót, gyengíti a kialakult vegyi kötéseket és a festék színét adó pigmenteket „megégeti”. Másik probléma, az ilyen felületek arányaiban gyors hőváltozása, ingadozása. Hiszen, a fűtés elindításakor a rendszerben lévő 15-20°C-os víz rövid idő alatt felmelegszik 60-80°C-ra, majd a thermosztát hőtartása révén ez folyamatosan ingadozik 10-30°C-ot, leállításkor pedig szintén gyorsan visszahűl az eredeti 15-20°C-os hőmérsékletre. A radiátorzománcok speciális összetételük révén tartósan bírják ezt a hőmérséklet ingadozást.
Mi kell egy radiátor vagy konvektor felújításához?
- Mint minden zománcfestéknél, itt is fontos a felület megfelelő alapozása. Ha már a rozsda is megjelent rajta, akkor érdemes felvinni rá egy rozsdagátló korróziógátló alapozót
- Ha szivárog a radiátor vagy a cső, gyorsjavításként egy 2komponensű fém gyurmaragasztót ajánlunk. Kitölti a repedéseket, mélyedéseket és kötés után csiszolható.
- Száradás után jöhet a radiátorzománc. Ha ecsetelős vagy hengerrel kenhető verziót választjuk, speciális fejű, hosszú nyelű radiátorecsetre is szükség van. Ezzel könnyebb benyúlni és elérjük a radiátor szűkebb részeit is. A vízbázisú festék gyorsabban szárad, mint az oldószeres. Mindenki talál nálunk ízlésének megfelelőt.
- Amennyiben csak egy frissítő átfestést végzünk a színét vesztett, megsárgult radiátoron, úgy a zsírtalanítás és finom csiszolópapíros felületi érdesítést után azonnal festhető a felültre a radiátorfesték.
- A fűtéscsöveket ajánlott fentről lefelé, hosszanti irányban mázolni. A hajlított kialakítású csőfestő hengerrel könnyíthetjük a munkát.
Hasonlóan kell eljárni a konvektorokat borító védőlemez vagy bármely erősebb hőhatásnak kitett felületnél is.
Aeroszol: könnyű és gyors
Munkánkat segítheti az aeroszolos kiszerelésű radiátor- vagy konvektorfestékek. Ezeket nehezebben hozzáférhető, szűk helyekre, ill. gyors felújításra ajánljuk. Felrázás után egy vékony réteget lehet belőlük a felületre feljuttatni. Szebb felületet kaphatunk, ha több rétegben fújjuk.
Hőálló festék és hőálló festékspray választékunk
Milyen színben kapható?
A radiátor- és konvektorfestékek szűk színválasztékban kaphatók, általában fehér, krém és barna, de érdemes a tartósságuk, hőállóságuk miatt ezekből választani a későbbi káros jelenségek (sárgulás, festékleválás) elkerülése érdekében.
Hőálló ezüst vagy fekete: kályhára
Az eljárás itt is hasonló, csiszolás, zsírtalanítás portalanítás, tehát tisztítsuk meg a ronda nyomoktól a kályha, a kályhaajtó (cserépkályha ajtó), vagy a festeni kívánt kályhacső felületét.
Kenhető verzió: hőálló ezüst vagy hőálló fekete festék is kapható többféle kiszerelésben.
A kis kiszerelésűeket ajtóra, füstcsőre, apró javításokra ajánljuk.
A hőálló festék spray szintén kedvelt a kandalló felújítók körében, mert könnyű vele dolgozni.
Mire figyeljünk még?
- A radiátor festéskor a fűtőtest legyen mindenképpen hideg, azaz szobahőmérsékletű.
- Radiátorszelepet, mérőórát maszkolószalaggal érdemes áttekerni, hogy ne folyjon rá a festék.
- Kandalló felújítás után fokozatosan fűtsük csak fel a kandallót, hogy a hőálló festék teljesen kikeményedjen.
Termékeink radiátor-, konvektor- és kályhafestéshez
Az ajánlott termékek
- Megtalálhatók győri, keszthelyi és celldömölki üzleteinkben
- Megrendelhetők országos házhoz szállítással webshopunkban
Hasznos volt és tetszett a cikkünk? Figyelmedbe ajánljuk további blogtartalmainkat is.
Amennyiben szívesen ajánlanád ismerőseidnek, köszönjük, ha megosztod.